Dotazy a odpovědi
Povinné ručení
Od 1.4.2024 ukládá zákon majitelům e-koloběžek, e-tříkolek (a benzín. koloběžek) sjednat si povinné ručení. Tato povinnost se týká modelů, které mají konstrukční rychlost nad 25 km/h (26 km/h a více) a současně/nebo je hmotnost stroje vyšší jak 25 kg.
Pro uzavření povinného ručení musíte doložit tyto informace:
- Jméno výrobce: Nitro scooters
- Jméno modelu: uvedeno v Záručním listu
- Výrobní číslo: vyraženo na rámu (je uvedeno i v Záručním listu)
Pokud Vaše koloběžka výrobní číslo postrádá, můžete si ho nechat naší firmou odborně vyrazit.
Pokud pojišťovna vyžaduje, aby byla koloběžka v souladu s vyhláškou MD, lze si tuto úpravu u nás objednat. Úpravy jsou možné pouze u zančky Nitro scooters. Cena úpravy se liší dle modelů – ceník naleznete na tomto odkazu.
Vaše dotazy – elektrické koloběžky
„Mohu s vaší e-koloběžkou na komunikace?“
Dle vyhlášky MDČR č. 153/2023 Sb, přílohy 8. mohou na komunikace takové koloběžky, které mají výkon do 1000W a max. rychlost do 25 km/h. Taková koloběžka může do provozu za stejných podmínek jako když jezdíte na jízdním kole. Ve vyhlášce je uvedeno více pravidel, které Vám rádi v případě zájmu přiblížíme.
Současná nabídka zahrnuje naprostou většinu legálních modelů – poznáte dle zkratek SL či SLHC.
Druhá možnost je zakoupit si e-moped – ten podléhá registraci vozidel jako motocykl. Tyto modely označujeme zkratkou EEC.
„Chci pořídit e-koloběžku synovi (45 kg) a pro sebe (106 kg). Nevím jaké modely jsou pro nás vhodné?“
Pro Vás doporučujeme silnější model, např. Monster 2000 EEC. Pokud máte v oblibě větší stroje podívejte se na Chopper modely Classic. Záleží i na vkusu a na tom, zda chcete takový model, který se dá i snadno převážet a skladovat. Pokud cítíte na dobrou skladnost a nízkou hmotnost koloběžky pak doporučujeme modely Smart 1000. Výkon bude pro Vás dostačující na rovinkách, ale při hmotnosti okolo 100 kg bude Smart zvládat stoupání s vyšším úsilím.
Pro Vašeho syna doporučujeme koloběžky do max 1000W – např. X700 Pro SL nebo XE1000 SLHC, případně pak Smart 1000.
„Chci na koloběžce jezdit do práce. Musím baterie po dojezdu do práce nabíjet?“
Pokud víte, že se odpoledne budete na koloběžce vracet domů a baterie by měly cestu zvládnout, pak není nutné je dobíjet v práci.
„Které baterie doporučujete? Olověné nebo Li?“
Záleží co od koloběžky požadujete. Stačí-li dojezd přibližně 15-25 km, pak postačí olověné. Cílíte-li na delší dojezd a dlouhou životnost baterie, pak určitě zvolte baterie LiFePo4 či Li-Ion. Cena takové baterie je znatelně vyšší, ale na druhou stranu získáváte až 6-násobně delší životnost a ujedete mnohem delší trasu. Zároveň váží lithiová baterie přibližně polovinu co olověná.
„Jak je to s dostupností dílů? A dá se koloběžka opravit svépomocí?“
Všechny náhradní díly dodáváme skrze náš eshop (prodejnu). Oprava koloběžky svépomocí není problém. Obvykle se mění díl za díl. Případně lze dohodnout opravu v cyklo / moto servisu. Pokud bude nutná autorizovaná opravám lze koloběžku odeslat k nám.
Vaše dotazy – elektrické tříkolky
„Jaký je dojezd elektrické tříkolek Runner? Vážím přibližně 80 kg?“
Pokud pojedete průměrnou rychlostí okolo 15-20 km/h (rovinatý terén) pak ujedete na olověné baterie okolo 20 km. Při volbě dražších Lithiových modelů bude dojezd skoro dvojnásobný.
„Mohu s tříkolkou Runner legálně do provozu?“
Elektrické tříkolky (všeobecně) jsou schválené MD pro provoz na komunikacích ve smyslu vyhlášky MD č. 153/2023 Sb, přílohy 8. Současná nabídka tříkolek zahrnuje pouze legání provedení SL (tj. max rychlost 25 km/h a výkon do 1000W). V případě zájmu, lze nechat max rychlost navýšit na 35 km/h.
„Jak je to s díly? A dá se tříkolka opravit doma?“
Náhradní díly dodáváme my jakožto distributor a majitel značky Nitro scooters. Oprava svépomocí není problém. Obvykle se mění díl za díl a není to nic složitého. Případně lze dohodnout opravu v jakémkoliv cyklo / moto servisu.